مادر

امیدوارم همیشه مادران ما با دعاهای خیرشان بدرقه ما بسوی آینده و داشتن زندگی آرام و عاقبت بخیری ما باشد آمین.

ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)و روز مادر و زن مبارکباد به همین بهانه می خواهم یکی از یادگاری های مهم و حتی حیاتی بنام مادر صحبت کردم.

در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما برای بیان و ارزش دادن به هویت زن و خانم از کلمات و اصلاحات مناسب و شایسته مانند مادر و خاتون و بانو و...غیره البته در جای خود استفاده می کنند.

موضوع اصلی من درباره مادر هست که توصیف آن سخت و دشوار است حتی وقتی نام مادر به میان می آید موهای بدن راست(سیخ)می شود و دست و پا سست و بی حس می شود و دهان و زبانمان ناخدا آگاه (فقل)بند می شود و در نهایت نمی توانیم جلوی احساسات خود را بگیریم و اشک از چشمانمان جاری می شود و ناخدا خودآگاه شروع به گریه کردن می کنیم شاید برای همین صحبت کردن در مورد مادر سخت است.

وجود مادر در یک محیط و مکان خاص آن فضا را پر از رایحه های دلپذیر و معطر مانند  ریحان و گلهای بهاری می کند مانند فیلم مادر از زنده یاد علی خاتمی اشاره کرد. زحمات و مشقت و فشارهای که مادر برای تربیت فرزندان خود می کشند با هیچ قلمی و با هیچ کاغذی و حتی با یک لیوان آب خنک هم نمی توان وصف و جبران کرد و با خریدن و دادن یک هدیه ساده و ارزان قیمت و یا یک شاخه گل و یا یک نقاشی ساده تنها می توانیم قدردان بخشی زحماتی که برای تربیت ما کشیده است باشیم و برویم دست و پای و حتی چادر مادر مان ببوسیم این فرصت را از دست ندهید شاید این اتقاق فقط یکبار پیش آید و دوباره تکرار نشود.

مانند فیلم میم مثل مادر از زنده یاد رسول ملاقلی پور اشاره کرد.

متن شعر فیلم میم مثل مادر:

کاشکی می شد بهت بگم چقدر صداتو دوستت دارم
چقدر مثل بچه گیام لالاییاتو دوستت دارم
سادگیاتو دوس دارم خستگیاتو دوستت دارم
چادر نماز زیر لب خدا خداتو دوستت دارم

کاشکی رو طاقچه ی دلت آینه و شمدون می شدم
تو دشت ابری چشات یه قطره بارون می شدم
کاشکی می شد یه دشت گل برات لالایی بخونم
یه آسمون نرگس و یاس تو باغ ِ دستات بشونم

لالایی لالایی لا لا لا..
بخواب که میخوام  تو چشات ستاره هامو بشمرم
لالایی لالالالا لالا..
پیشم بمون که تا ابد دنیارو با تو دوستت دارم..

دنیا اگه خوب اگه بد
با تو برام دیدنیه
باغ ِ گلای اطلسی
با تو برام چیدنیه...مادر...

بعضی وقت ها شده که در خانه غذا کم بوده مادر ما برای اینکه ما گرسنه نمانیم سهم غذای خود و چند لقمه از غذای خود گذشته و دادن ما خوردیم و یا حتی بعضی وقت ها ما بیمار بودیم و یا بد خواب می شدیم و خوابمان نمی برد این مادر ما بود که برای  به خاطر آرامش و آسایش ما نمی خوابید تا صبح بیدار می ماند و حتی بعضی وقتها برای ما شعر و قصه می خواند و یا مادرانی هستند فرزندان خودشان را به جنگ فرستادند و شهید شدند و یا دیگر از آنها خبری نشد منتظر هستند که شاید آنها برگردند و از آنها خبری خوش زنده بودن شان باشد به همین خاطره شاید به جرات می توان گفت معنای واقعی گذشت و ایثار و فداکاری را بای از مادران مان آموخت.

مادر و پدر دو نعمت بزرگ هستند که تا وقتی زنده هستند قدر لحظه لحظه وجود آنها را نمی دانیم و وقتی از دنیا رفتند تازه قدر آنها را می دانیم آن وقت نادان و ناامید افسرده و پشیمان از این قدر آنها ندانستیم و اذیت شان کردیم و برای راحتی خودمان آنها به خانه سالمندان فرستادیم و آنها سکوت کردند و ایثار و گذشت و فداکاری کردند و هیچ چیز دیگری نگفتند و رفتند.

من همین الان یک توصیه دارم اگر مادرتان زنده است به او سر بزید و اگر خانه سالمندان است او را به خانه خود ببرید و از او مواظبت کنید و اگر فوت کرده به سر مزار او بروید فاتحه ای بخوانید و روز مادر به او تبرک بگویید.با گفتن مادر دوستت دارم انگار تمام خستگی مادر انجام کار روزانه از وجود او خارج می شود میگه نه یکبار امتحان کنید مانند آهنگ فیلم خواهران غریب با صدای زنده یاد خسرو شکیبایی و کاری از کیومرث پور احمد اشاره کرد.

متن شعر آهنگ فیلم خواهران غریب با صدای زنده یاد خسرو شکیبایی:

مادر من مادر من            تو یاری و یاور من

مادر چه مهربونه             درد منو  می‌دونه

بی عذرو بی‌بهونه          قصه برام می‌خونه

مادر من مادر من            تو یاری و یاور من

مادر مهربونم                 قدر تو رو می‌دونم

تو با منی همیشه         من برگم و تو ریشه

مادر من مادر من            تو یاری و یاور من

بعضی وقت ها از خودمان غافل می شویم مادر مان از یاد می ببریم آنها را از خودمان زنجیده خاطر می کنیم کاش بشود این وقتها با یک تلنگر و اشاره به بر حال عادی خودمان برگردیم چه اشکال نداری اگر خطای کردیم به نزد مادر مان برویم و طلب حلالیت کنیم و مادر مان برای طلب دعای خیر کنید البته این نقطه را فراموش نکنیم که دعای مادر زودتر مستجاب می شود بس مواظب باشیم مادر برای دعا خیر کند نه خدای نکرده ما را نفرین کند.

خیلی موفقیت ها و پیروزی های خودشان را مدیون دعای خیر مادرشان هستند.خیلی از بازیگران و کارگردانان و فیلسازان و نویسندگان و شاعران و خوانندگان و هر کسی در هر شغلی بوده و هست سعی و تلاش خود را کرده است تا به طریقی ارادت خودشان را برای قدردانی خود از مادرشان انجام و نشان دهند.پیامبر اکرم(ص)فرموده اند:بهشت زیر پای مادران است.این جمله واقعا مقام و ارزش مادر را برای ما نشان می دهد و این فرمان و دستور خداوند را جدی بگیریم که می فرمانید:به پدر و مادر خود نیکی کنید.

نمی دانم بیشتر از این دیگر چی بگویم از عشق و محبت و حس خوش مادری بگویم و یا از گذشت و ایثار و فداکاری مادر را بگویم چون کلمات مناسبی پیدا نمی کنم و زبانم قادر به گفتن بیشتر از این نیست.شاید به این بسنده کنم کافی و بهتر باشد و من منتظر حرفهای دل در مورد مادر هستم.

مادرم مرا به خاطر کارهای اشتباه ام که باعث زنجش و ناراحتی تو شده مرا عفو و حلال کن و من محتاج دعا خیر تو هستم ای مادر غزیزم......دوستت دارم مادر.....روزت مبارک.....

در پایان می خواهم از مادر فیلم مادر ار زنده یاد علی حاتمی یاد کنم که در این فیلم برای همیشه ماندگار شد و او مادر تئاتر و سینمای ایران لقب گرفت زنده یاد سرکار خانم بانو رقیه چهره آزاد می باشند.

 رقیه چـِهره آزاد (۱۲۸۶ خورشیدی در تهران - ۱۳۷۳ خورشیدی) یکی از هنرپیشگان قدیمی سینمای ایران بود.او فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۱۰ خورشیدی با تئاتر آغاز کرد.

دو فیلم از فیلم‌هایی که او بازی کرده مادر (۱۳۶۸) و سوته‌دلان اثر علی حاتمی است. رقیه چهره آزاد در سال ۱۳۴۱ از انجمن دوستداران تئاتر، به مناسبت روز جهانی تئاتر دیپلم افتخار دریافت کرد.همچنین برای بازی در فیلم مادر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در ۸۱ سالگی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به وی اعطا شد. او مسن‌ترین بازیگری است که برنده این جایزه شده‌است. 

فیلم‌شناسی سینما

 1. طوفان زندگی (۱۳۲۷)
 2. دستکش سفید (۱۳۳۰)
 3. پریچهر (۱۳۳۰)
 4. فرشته وحشی (۱۳۳۸)
 5. سایه (۱۳۳۸)
 6. آقا جنی شده (۱۳۳۸)
 7. عروسک پشت پرده (۱۳۳۹)
 8. بچه‌ننه (۱۳۳۹)
 9. کی به کیه؟ (۱۳۳۹)
 10. دختر همسایه (۱۳۴۰)
 11. آهنگ دهکده (۱۳۴۰)
 12. علی واکسی (۱۳۴۰)
 13. دخترها اینطور دوست دارند (۱۳۴۰)
 14. طلای سفید (۱۳۴۱)
 15. نصیب و قسمت (۱۳۴۱)
 16. ساحل دور نیست (۱۳۴۱)
 17. مسافری از بهشت (۱۳۴۲)
 18. عروس فرنگی (۱۳۴۳)
 19. دختر ولگرد (۱۳۴۳)
 20. مرخصی اجباری (۱۳۴۴)
 21. شاهنامه آخرش خوشه (۱۳۴۵)
 22. رگبار (۱۳۵۱)
 23. سوته‌دلان (۱۳۵۶)
 24. زنده باد ... (۱۳۵۸)
 25. ارثیه (۱۳۶۷)
 26. مادر (۱۳۶۸)
 27. راز کوکب (۱۳۶۸)
 28. عروس (۱۳۶۹)
 29. سکوت (۱۳۶۹)
 30. عشق من شهر من (۱۳۷۰)
 31. دلشدگان (۱۳۷۰)
 32. آنها هیچکس را دوست ندارند (۱۳۷۲)
 33. الو! الو! من جوجوام! (۱۳۷۲)
 34. سه مرد عامی (۱۳۷۲)
 35. زمین آسمانی (۱۳۷۳)
 36. تهران روزگار نو (۱۳۷۸)

تلویزیون سالنامسمتکارگردانتوضیحات۱۳۷۰-۱۳۷۴ این خانه دور است بازیگر بیژن بیرنگ
مسعود رسام   ۱۳۷۲ خانواده حمزه‌علی خان بازیگر محمدباقر خسروی شبکه ۱ ۱۳۷۱ مزد ترس بازیگر حمید تمجیدی شبکه ۲ ۱۳۷۰ مش‌خیرالله صندوقچه اسرار بازیگر داریوش مؤدبیان
حسین فردرو بازی در اپیزود «شتر و پنبه دانه» ۱۳۶۹ آرایشگاه زیبا بازیگر مرضیه برومند شبکه ۲ ۱۳۵۸-۱۳۶۶ هزاردستان بازیگر علی حاتمی   ۱۳۵۶ مستنطق بازیگر عباس جوانمرد
شاپور قریب نمایش داده نشد. ۱۳۵۵ مرد اول بازیگر پرویز کاردان   ۱۳۵۴ تخت ابوالنصر بازیگر مرتضی علوی   ۱۳۵۳ تله‌تئاتر «عشاق و بقیه غریبه‌ها» بازیگر حسین پرورش کارگردان تلویزیونی: «فرانک دولت‌شاهی»
نویسندگان: «رنه تیلور» و «جوزف بولونیا»


 

/ 1 نظر / 19 بازدید
سلام www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد با تشکر[گل] [گل]