بقچه و چمدان

امیدوارم که شما همیشه چمدانی پر از خاطره و کولی باری پر از تجربه داشته باشید و به خوبی و نیکی رخته آخرت ببید و راهی سفر بشوید آمین.

سال نو شما مبارک باشد.من خواهم درباره یکی از وسایلی صحبت که قدیم به آن بقچه می گفتند و امروزه به آن چمدان گفته می باشد.شاید شما شنیده باشید که بعضی ها می گویند که طرف همیشه چمدان به دست است یعنی طرف همیشه آماده مسافرت است و یا بعضی ها با به بهانه و دعوا چمدان خود را برمی دارند و از خانه همسرشان بیرون می روند.

قدیمی چیزی و چعبه ای بزرگ یا کوچک به نام چمدان وجود نداشت وبه جا آن چندتا پارچه برای بستن وسایل خود به نام بقچه استفاده می کردند که معمولا یکی برای برداشتن لباسهای ضروری بود و دیگری برای برداشتن خوراکی های خشک که اگر در بیرون از یخچال بماند خراب نمی شوند استفاده می کردند و بعدها ساک و کیفهای کوچک دستی مسافرتی و الان هم چمدان جایگزین شد مانند فیلم روزی روزگاری از امرالله احمدجو اشاره کرد.

شاید این مدل مسافرت به خاطر دشواری های سفر و عبور از جاده های پر پیچ و خم و گرم و خشک که بایستی باید اسب و قاطر و شتر و قاری و درشکه و کاسکه طی می شد چون هنور وسیله ای به نام ماشین وجود نداشت و به همین خاطر این مسافرت را آسان و راحت و سیک می دانند.

شاید شما هم یادتان باشد که وقتی می خواستیم با پدر به حمام نمره(عمومی یا گرمابه)برویم مادر قبل از رفتن ما بقچه لباس را آماده می کرد تا بلافاصه که از حمام بیرون آمدیم لباسها را بپوشیم.چون خانه های قدیمی مثل خانه های امروزی نبود که حمام در داخل خانه باشد و مجبور بودند که برای استحمام از حمام نمره(عمومی یا گرمابه)کنند و در روستاها و یا شهرها که بعضی از مردم که امکان حمام رفتن نداشتند در گوشه خانه و یا طویله و با بشکه پراز آب و یک شعله ملایم آتش استحمام می کردند.

یادش بخیر همیشه موقع مسافرت بی تاب این بودیم که به جای و توفف گاهی برسیم تا مادربزرگ و مادر از بقچه خوراکی های خوشمزه رونمایی کنند.یادش بخیر هر وقت که از طرف مدرسه ما را به اردو می بردند مادر یک عالم بفچه خوراکی مثل نخودچی و کشمش و نخمه(خشکبار)می دارد که در آنجا بخورم آه مادرم چقدر نگران سلامتی من بود مانند فیلم قصه های مجید از کیومرث پوراحمد اشاره کرد.

الان دیگر نه خبری از بقچه و نه خبری از کیف کوچک دستی مسافرتی هست حتی الان نه خبری از مسافرت با  اسب و قاطر و شتر و قاری و درشکه و کاسکه نه خبری از سفر و عبور از جاده های پر پیچ و خم و گرم و خشک هست الان به جای بقچه و کیف کوچک دستی چمدانهای بزرگ و به جای اسب و قاطر و شتر و قاری و درشکه و کاسکه  از ماشینهای مجهز به کولر از جاده های پر پیچ و خم و گرم و خشک عبور می کنند استفاده می کردند.

یادش بخیر در جاده چادر می زدیم و از تماشای روشنایی ستاره ها لذت می بردیم آخ که چه کیفی داشت.چمدان می تواند یک گنجینه باشد.گنجینه ای خاطرات ما باشد. من یک توصیه داریم اگر دلتنگ آن روزهای گذشته هستی همین الان به زیرزمین خانه تان بروید و صندوقچه قدیمی را باز کنید و بقچه های خاطرات باز کنید و گرد و عبار روزگار بگیرید و با بقچه قدیمی و آلبوم عکسهای قدیمی و اشیاء قدیمی خاطره بازی کنید .آیا لذتبخش هست؟

می خواهم از مادرانی یاد کنم که بقچه و چمدان فرزندانشان بستند و به جهبه های جنگ فرستادند و این فسمت  که می خواهم بگویم گریه ام می گیرد که این مادران چند سالی هست منتظر دیدن فرزندان هست چون که مفقود الاثر و جاویدالاثر هست یه چیزی یک پلاک و یک عکس از آنها خبری نیست و حتی یک مزاری هم ندارند. راستی بقچه و چمدان و گنجینه خاطرات شما چیست؟خوشحال می شویم شما هم خاطرات خود را برای ارسال کنید.

می خواهم  از هنرمندی یاد کنم که خیلی زود بقچه و چمدان خود را بست و از بین ما رفت هنرمند فقید زنده یاد مرتضی پاشایی می باشد.

متن شعر سرود نگران منی زنده یاد مرتضی پاشایی:

تو به جای منم داری زجر می کشی
یکی عاشقته که تو عاشقشی
تو به جای منم پُره غصه شدی
نذار خسته بشم
نگو خسته شدی..

 نگران منی که نگیره دلم
واسه دیدن تو داره میره دلم
نگران منی مثل بچگیام
تو خودت می دونی من ازت چی می خوام

مگه میشه باشی و تنها بمونم
محاله بذاری محاله بتونم
دلم دیگه دلتنگیاش بی شماره
هنوزم به جز تو کسی رو نداره
عوض می کنی زندگیمو
تو یادم دادی عاشقیمو
تو رو تا ته خاطراتم کشیدم
به زیبایی تو کسی رو ندیدم
نگو دیگه آب از سر من گذشته
مگه جز تو کی سر نوشتو نوشته
تحمل نداره نباشی
دلی که تو تنها خداشی

یه غرور یخی یه ستاره ی سرد
یه شب از همه چی به خدا گله کرد
یدفعه به خودش همه چی رو سپرد
دیگه گریه نکرد فقط حوصله کرد..

نگران منی به تو قرصه دلم
تو کنار منی نمی ترسه دلم
بغلم کن ازم همه چیمو بگیر
بذار گریه کنم پیش تو دل سیر..

مگه میشه باشی و تنها بمونم
محاله بذاری محاله بتونم
دلم دیگه دلتنگیاش بی شماره
هنوزم به جز تو کسی رو نداره
عوض می کنی زندگیمو
تو یادم دادی عاشقیمو
تو رو تا ته خاطراتم کشیدم
به زیبایی تو کسی رو ندیدم
نگو دیگه آب از سر من گذشته
مگه جز تو کی سر نوشتو نوشته
تحمل نداره نباشی
دلی که تو تنها خداشی..

ترانه سرا : مهرزاد امیر خانی

شاید خیلی ها تقلید ترانه های او یاد و خاطره او را زنده نگه داشتند مانند آهنگ یکی هست بخون از پاکان شیرازبانی که به تقلید آهنگ نگرانی منی از زنده یاد مرتضی پاشایی خواننده است اشاره کرد.

آهنگ یکی هست بخون از پاکان شیرازبانی:

دیگه از پیش من داری پر میکشی

میری پیش خدا تا ستاره بشی

داغ تو میکنه دلم و پر خون

میشه باز واسمون یکی هست و بخون

نگران بودی تا که نگیره دلم

ولی رفتی که داره میمیره دلم

خوابیدی تو درست مثل بچگی هات

داری پر میکشی که بری پیش خدات

چرا دیگه دستای تو جون نداره

یه چیزی بگو قلبم آروم نداره

داری میری اما بدون تا همیشه

صدات هست و هیچ وقت فراموش نمیشه

بیا بی تو طاقت ندارم نبودت رو باور ندارم

پاشو زل بزن توی چشمام دوباره

دلم طاقت بی تو موندن نداره

نگو دیگه آب از سر تو گذشته

نگو سرنوشت اینو واسط نوشته

تحمل نداره نباشی دلی که تو پیش خداشی

تو که نیستی واسم همه چی شده سخت

نمیشه واسه این به خدا گله کرد

خدا جون یه راهی پیش روم بزار تو

بشه غصه نخورد بشه گریه نکرد

خدا پیش تویه نزدیک بهت

نگران تو بود نگران دلت

بغلش کن ازش آرزوت و بگیر

حالا گریه بکن پیش اون دل سیر

مرتضی پاشایی غزیز وقتی همه مردم نگران تو بودند گفتی که می دانی نگران منی و تو به ما معنی واقعی صبر و استقامت و مبارزه با بیماری سخت را یاد دادی و گفتی زندگی جاده یک طرفه نیست و مواظب باشد قلب زندگی روی تکرار نباشد و تو برای همیشه در فکر و ذهن مردم زنده هستی بس شاد باش و سلام ما را به بقیه دوستان برسان.

مرتضی پاشایی (زادهٔ ۲۰ مرداد ۱۳۶۳ – درگذشتهٔ ۲۳ آبان ۱۳۹۳) خواننده، نوازنده و آهنگساز پاپ ایرانی بود. پاشایی در سال ۱۳۸۹ با قرار دادن ترانه‌هایش در اینترنت به شهرت رسید. او نخستین آلبوم رسمی خود، «یکی هست» را در سال ۱۳۹۱ منتشر کرد. آلبوم‌های «گل بیتا» و «اسمش عشقه» دو آلبوم دیگرِ او هستند که تا پیش از درگذشتش به‌صورت رسمی منتشر نشده‌بودند.

وی از آذر ۱۳۹۲ به تشخیص پزشکان به سرطان معده مبتلا شد و در ۲۳ آبان ۱۳۹۳ در ۳۰سالگی درگذشت.

 فعالیت‌ها

او دانشجوی رشتهٔ گرافیک بوده و از کودکی به موسیقی علاقه داشته‌است. موسیقی را از چهارده‌سالگی با نواختن گیتار آغاز کرد.

مرتضی پاشایی از دوران کودکی همیشه نسبت به موسیقی حس خاص و مبهمی داشت. او از سال ۱۳۸۹ با انتشار اینترنتیِ قطعات خود شروع به کار کرد. او با قطعهٔ «یکی هست» به شهرت رسید. کارشناسان، او را از پیروان سبک شادمهر عقیلی و محسن یگانه می‌دانند.مرتضی پاشایی در پاییز سال ۱۳۹۱ باانتشار آلبوم یکی هست به جمع خوانندگان آلبوم‌دار پاپ ایران پیوست.

ترانهٔ «یکی هست» از کارهای شاخص پاشایی دانسته می‌شود. پاشایی ترانهٔ «عصر پاییزی» را برای مجموعهٔ تلویزیونی به همان نام ساخته‌بود که مسئولان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به آن اجازهٔ پخش ندادند. پاشایی نیز «عصر پاییزی» را در اینترنت منتشر کرد که به یکی از محبوب‌ترین ترانه‌های او تبدیل شد. او همچنین ترانهٔ «نگران منی» را به‌عنوان تیتراژ برنامهٔ تلویزیونیِ ماه عسل اجرا کرده‌بود و در لحظات اولیه بعداز تحویل سال93 در شبکه 2 برای اولین جلوی دوربین آمد و ترانه یک هست خواند و ترانه تیتراز ابتدای ویژه برنامه های تحویل سال 93 و 94 (سه ستاره و بهار نارنج)را خواند.

بیماری

در آذر سال ۹۲ پزشکان تشخیص دادند مرتضی پاشایی بیماری سرطان دارد. مرتضی پاشایی عصر جمعه ۱۶ آبان ۹۳ به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد. علت انتقال این خواننده به بخش مراقبت‌های ویژه تب شدید عنوان شد. به‌دلیل شرایط خاص مرتضی پاشایی، پزشکان ملاقات با وی را ممنوع کردند؛ بااین‌حال، عصر یکشنبه ۱۸ آبان تعدادی از هنرمندان برای ملاقات با او و افزایش روحیهٔ مرتضی پاشایی در بیمارستان بهمن حاضر شدند و لحظاتی کوتاه در کنارش بودند. همچنین در ۲۰ آبان معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از وی عیادت کرده‌بودند.

درگذشت

پاشایی در ۱۳ آبان ۱۳۹۳ به‌علت شرایط وخیم بیماری سرطان معده در بیمارستان بهمن تهران بستری شد و بر اثر این بیماری، صبح روز جمعه بیست‌وسوم آبان ۱۳۹۳ (حدود ساعت ۱۰:۳۰ صبح) در بیمارستان بهمنِ تهران درگذشت.

حاشیه‌های پس از مرگ

پس از مرگ وی، برخی رسانه‌ها عکس‌ها و فیلم‌هایی از لحظات پایانیِ عمر وی در بیمارستان منتشر کردند که با گلایهٔ خانوادهٔ وی همراه شد.

درگیری‌های پراکنده بین پلیس و تجمع‌کنندگان در مراسم یادبود وی روی داد که خبرگزاری دولتی فارس، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی[۱۷] درمورد این درگیری‌ها گفت که برخی رسانه‌ها سعی در مخالف جلوه دادن پاشایی با جمهوری اسلامی ایران داشتند.[۱۸][۱۹] اعضای خانوادهٔ پاشایی، در بیانیه‌ای، در تأیید گفته‌های خبرگزاری دولتی فارس، گفتند که:

خانواده و خاندان مرتضی پاشایی افرادی در خط انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و از مریدان اهل بیت هستند.

 واکنش خودجوش

از هنگام بستری شدن وی در بیمارستان، گروه بزرگی از مردم در برابر بیمارستان حضور یافته‌بودند که با انتشار خبر درگذشت وی بر این جمعیت افزوده شد. درپی مرگ وی، تجمع‌های خودجوشی در سراسر ایران ایجاد شد و مردم به همخوانیِ ترانه‌های او پرداختند.همچنین جمعه‌شب در برخی پارک‌های تهران ازجمله پارک لاله و بوستان آب و آتش و همچنین در پارک‌هایی در شهرهای دیگرِ ایران ازجمله مشهد، اصفهان و گرگان، اجتماعات مردمی به‌یاد وی برگزار شد.انتشار آهنگ‌های وی در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌ها، همزمان با انتشار خبر درگذشت او جوّ خاصی به این نمایشگاه داده‌بود.

بسیاری از مردم در برابر برج میلاد تهران اجتماع کردند که باعث بسته شدن ورودی برج شد. این اجتماع همزمان با اجرای کنسرت وداع توسط حسام‌الدین سراج بود. سیدمحمد میرزمانی، رهبر کنسرت هم گفت: «معمولاً مرسوم نیست که رهبر ارکستر روی صحنهٔ اجرا صحبت کند، اما ازآنجاکه شنیده‌ام امروز مرتضی پاشایی فوت کرده‌است، درگذشت این هنرمند جوان را تسلیت می‌گویم.» رویدادهای پس از مرگِ پاشایی و استقبال گسترده از مراسم تشییع جنازهٔ او باعث بحث‌هایی میان تحلیل‌گران شد،[۲۸] که در میان آنها موافقان و مخالفان تحلیل‌های خود را ارائه می‌کردند.

واکنش شخصیت‌ها

  • سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، در نشست کمیتهٔ ملی سرطان درگذشتِ وی را تسلیت گفت.
  • کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درگذشت پاشایی را در برنامهٔ ورزش دو تسلیت گفت.
  • بسیاری از ورزشکاران، ازجمله محمد نوری، سردار آزمون، سیدجلال حسینی و سروش رفیعی درگذشت وی را تسلیت گفتند.

تشییع

مراسم تشییع و خاکسپاری وی در روز یک‌شنبه ۲۵ آبان از مقابل تالار وحدت تهران برگزار شد. با وجود قرار داشتن تهران در وضعیت بحرانیِ ناشی از وارونگی هوا، جمعیت کثیری از مردم شرکت کردند. یکی از مسئولان راهنمایی و رانندگی تهران، با اشاره به انسداد مسیر پل حافظ تا خیابان جمهوری اسلامی به‌دلیل حضور گستردهٔ مردم،اظهار داشت: طول خیابان ولیعصر (عج) و حافظ با بار ترافیکیِ سنگین مواجه شده‌است. جمعی از مردم از استان‌های همجوار تهران خود را به مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر وی رسانده‌بودند. برای بهبود ترافیک، پلیس راهنمایی و رانندگی در بهشت زهرا و تالار وحدت حضور یافت.همچنین، به‌دلیل ازدحام در بهشت زهرا، دفن پیکر وی در قطعهٔ هنرمندان بهشت زهرا، با تأخیر، شبانه انجام شد.

آلبوم‌ها

  • یکی هست (۲۰۱۲)
  • گل بیتا (۱۳۸۹)
  • اسمش عشقه (البته ناتمام ماند) (۱۳۹۳)

در  پایان یاد کنیم از هنرمند فقید زنده یاد مرتضی پاشایی روحش شاد و یادش گرامی باد.

/ 0 نظر / 18 بازدید