عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما

امیدوارم همه سالها سلامت باشید و هیچ وقت غم و ناراحتی و دردی به سراغ شما نیاید و همیشه شاد و خوشحال و خندان باشید آمین.

پیشاپیش سال نو 1394 هجری خورشیدی مبارکباد می خواهیم در این روزهای شیرین سال نو در مورد سه3 شخصیت افسانه ای و خیالی که هر کدام برای خود داستانی دارند صحبت خودمانی کنم این سه شخصیت خیالی عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما هستند.

در داستانی های اساطیری و تاریخی ما از این سه شخصیت به فراوانی و به نیکی نام برده اند و براساس تاریخ طبری و جلالی و شاهنامه فروسی و غیره صحبت می کنم.  ولی آنها چه کاری مهمی کردند که معروف شدند؟و خواهم این موضوع بررسی و صحبت و بحث کنم انشااله که مفید باشد.

در داستان های قدیمی ما  آمده که ننه سرما  با اولین شب چله(شب یلدا)می آید که مصادف با شب سی30 آذر ماه و روز اول دی ماه زمستان شروع می شود و کولی باری از برف خود بر روی زمین می گذارد(یعنی برف می بارد و همه جا سفید پوش می شود)و در آخر زمستان که مصادف با شب 29 یا 30 اسفند ما ننه سرما به خواب می رود و عمو نوروز را نمی تواند ببیند و عمو نوروز در خانه ننه سرما چای می خورد یک شاخه گل به نشانه این که هوا گرم شده و برفها آب شده و فصل زمستان تمام شد و فصل بهار آغار شد بر روی کول بار (بقچه)ننه سرما می گذارد.

در ما قیافه و شکل ظاهری ننه سرما را در داستانهای قدیمی این گونه روایت می کنند:ننه‌سرما شخصیتی افسانه‌ای در فرهنگ ایران است. مانند عمو نوروز و حاجی فیروز. شکل‌گیری این شخصیت به زمان زرتشت بازمی‌گردد.

افسانه‌ها

داستان عمو نوروز و ننه سرما نیز از افسانه‌های نمادین گذار سال کهنه به سال نو است. پیری کهنسال که بابا نوروز یا عمو نوروز خوانده می‌شود، به دیدار زنی فرتوت و زمان فرسود می‌رود که او را ننه سرما می‌نامند و به گونه‌ای بانوی عمو نوروز شمرده می‌شود و طبق افسانه های شفاهی موجود، ننه سرما در درازای سال، تنها در این شب است که بخت در کنار شوهر بودن را دارد. پس از این شب، ننه سرما، عمو نوروز را وا می‌نهد و به راه خود می‌رود تا در سال آینده این دو باز در همین شب یکدیگر را ملاقات کنند و با کمر خمیده و موهای سفید که از جلوی چهار قدر (روسری)بیرون بود که مثل پشمک بود.

نمادشناسی

رنگ سرخ جامه بابا نوروز، نشان راز آلودگی خورشید است که نشانه‌ای در هفت سین نوروز و سفره شب چله نیز در آن مشاهده می‌شود و ریش سفید و بلند بابا نوروز نشانه زمان و قدمت نوروز و جاوید بودن آن است. بنا به گفته برخی محققان، رنگ سرخ جامه بابانوئل نیز از سرخی جامه عمو نوروز گرفته شده‌است. در باورشناسی و نمادشناسی کهن، مرد، نشانه نرینگی و اثرگذاری است و زن نشانه اثرپذیری است. در داستان بابانوروز و ننه سرما هم اگر طبق باورهای باستان بابا نوروز مرد است و ننه سرما زن، به این نشان است که چیرگی بر سرما با گرما و روشنی است و ننه سرما، آمدن عمو نوروز و روشنی را انتظار می‌کشد. این اتفاقی است که نه تنها در طبیعت؛ بلکه در کل کائنات روی می‌دهد و این روشنی است که تاریکی را در بر می‌گیرد و تاریکی در نور هرگز جایی نداشته و ندارد این جریان یک فلسفه خداوندی است و در معنا تحقق پیدا می‌کنند و داستان زیبای بابانوروز و ننه سرما نیز نمادی از این واقعیت اهورایی است.

/ 4 نظر / 418 بازدید
filtershekans

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي داري مطمئنم موفق بشي اگر کريو خاستي ميتوني به وبلاگم سر بزني بهت مجاني ميدم

filtershekans

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي داري مطمئنم موفق بشي اگر کريو خاستي ميتوني به وبلاگم سر بزني بهت مجاني ميدم